Artyzm powieści Frances Hodgson Burnett - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Frances Hodgson Burnett: „Tajemniczy ogród” należy do klasyki dziecięcej. Jest to powieść obyczajowa, której główny wątek skupia się wokół losów dziewięcioletniej Mary Lennox i przemiany jej osobowości pod wpływem tajemniczego ogrodu i nowego środowiska, w jakim znalazła się po śmierci rodziców.

Czas i miejsce akcji są ściśle sprecyzowane. Akcja rozpoczyna się wczesną wiosną i kończy się jesienią tego samego roku. Prawie wszystkie wydarzenia rozgrywają się w angielskiej posiadłości Misselthwaite, należącej do Archibalda Cravena. Wyjątek stanowią dwa pierwsze rozdziały, przybliżające życie głównej bohaterki w Indiach oraz rozdział ostatni, poświęcony w dużej mierze panu Cravenowi. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku, a autorka przybliża obyczajowość ówczesnej epoki. Wszystkie wydarzenia uporządkowane są chronologicznie, a o zdarzeniach z przeszłości czytelnik dowiaduje się przede wszystkim z rozmów bohaterów.

Narrator jest wszechobecny i wszechwiedzący, nie zaznacza swojej obecności i ukrywa się za światem przedstawionym. Jego zadanie polega wyłącznie na przedstawieniu wydarzeń i przybliżeniu postaci, ich zachowania i myśli. Nie ocenia bohaterów wprost, lecz często przytacza opinie o nich. W toku narracji, prowadzonej w trzeciej osobie, wykorzystana została mowa niezależna, pozornie zależna i zależna.

Bohaterowie powieści przedstawieni są przede wszystkim w sposób bezpośredni, przez narratora, który opisuje ich wygląd zewnętrzny oraz określa wprost ich cechy charakteru i sposób zachowania. Charakterystyka pośrednia wyłania się z wypowiedzi bohaterów, ich myśli i zachowania. Postacie scharakteryzowane są dość szczegółowo i czytelnik zyskuje sporą wiedzę o nich, a także o ich życiu.

Ważnym elementem kompozycyjnym powieści są opisy przyrody oraz miejsc. Autorka w sposób niezwykle plastyczny i realistyczny oddaje atmosferę Misselthwaite, a także piękno ogrodu, stopniowo budzącego się do życia wraz z wiosną. Motyw ogrodu pełni w powieści szczególną rolę – jest to miejsce wielu ważnych wydarzeń, z którym wiąże się tajemnica i które odmienia życie głównych bohaterów. Dla Mary i Colina jest to miejsce magiczne, dzięki któremu zmieniają się i odzyskują radość życia oraz zdrowie. Język powieści jest wartki, niezwykle obrazowy i skierowany przede wszystkim do najmłodszych czytelników.

Powieść Frances Hodgson Burnett do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością i porusza problematykę nadal aktualną: miłości rodzicielskiej, znaczenia przyjaźni i świata wyobraźni w życiu każdego dziecka.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tajemniczego ogrodu w pigułce
2  Ekranizacje „Tajemniczego ogrodu”
3  Główne wątki Tajemniczego ogroduKomentarze: Artyzm powieści Frances Hodgson Burnett

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: