Streszczenie Tajemniczego ogrodu w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dwa dni później Colin poznał Dicka, który zjawił się w jego pokoju razem ze swoimi zwierzątkami. Wcześniej Mary z uroczystą miną oznajmiła mu, że odnalazła wejście do ogrodu i nie powinni tracić czasu. Ze szczegółami zaplanowali pierwszą wyprawę chłopca do ogrodu i pewnego słonecznego dnia służący wyniósł malca przed dom, sadowiąc go w fotelu na kółkach. Potem dzieci ruszyły, klucząc alejkami, w stronę ukrytej furtki, a Dick z powagą pchał fotel.

Mary opowiedziała, w jaki sposób dzięki rudzikowi, odnalazła najpierw klucz, a następnie wejście do tajemniczego ogrodu. Kiedy Colin znalazł się wśród rozkwitających róż, z radością wykrzyknął, że zawsze będzie żył. Mary i Dick zajęli się wyrywaniem chwastów, a Colin obserwował ich, siedząc pod kwitnącą śliwą. Nagle ponad murem dostrzegł głowę Bena Weatherstaffa. Stary ogrodnik wygrażał się dziewczynce, nazywając ją nieznośną i wścibską. Zaskoczony Colin poprosił, aby Dick podprowadził fotel do ogrodzenia. Mężczyzna zamilkł, z niedowierzaniem patrząc na dumnego chłopca. Po chwili spytał, czy panicz nie jest kaleką, ponieważ takie pogłoski krążyły wśród służby. Jego słowa zagniewały malca, który odrzucił pled, okrywający nogi i wspierając się na ramieniu Dicka, stanął wyprostowany, rozkazując, aby Ben wszedł do ogrodu. Po chwili Mary przyprowadziła staruszka, który ze łzami w oczach popatrzył na Colina i wyjaśnił, że po śmierci pani Craven każdego roku przedostawał się przez mur do ogrodu, pielęgnując jej róże. Chłopiec ujął łopatkę, przekopując ziemię, a potem zasadził różę, którą przyniósł mu Ben ze szklarni.

Po zachodzie słońca dzieci wróciły do domu, gdzie zastały doktora Cravena. Chłopiec bardzo niegrzecznie odpowiadał na pełne troski pytania lekarza, co nie spodobało się Mary. Po jego wyjściu powiedziała, że Colin wyrósł na dziwadło i nie powinien w ten sposób traktować ludzi.

Mijały kolejne dni, w ciągu których tajemniczy ogród stawał się coraz piękniejszy, a dzieci uważały, że w tym miejscu dzieją się prawdziwe czary. Z każdym dniem Colin stawał się silniejszy i zaczął się gimnastykować, aby jak najszybciej odzyskać siłę w osłabionych długim leżeniem nogach. Zmiany, jakie zaszły w jego zachowaniu i wyglądzie, zaskakiwały wszystkich. Odzyskał apetyt, sypiał spokojnie i systematycznie przybierał na wadze. Nie zasłaniał już portretu matki, uznając, że jej radosny uśmiech sprawia mu przyjemność. Z całego serca pragnął zdobyć miłość ojca i chciał pokazać mu, że jest już zupełnie zdrowy. Dlatego też udawał przed wszystkimi chorego i nikt, oprócz Dicka, Mary i Bena nie wiedział, że chłopiec swobodnie chodzi. Doskonały apetyt wzbudził jednak podejrzenia doktora Cravena, więc dzieci postanowiły jeść mniej. Szybko przekonały się, że w ten sposób są przez cały czas głodne.

Z opresji wyratowała ich matka Dicka, pani Sowerby, przesyłając za pośrednictwem syna bańkę z mlekiem i świeżo upieczone bułeczki. Za pieniądze, które Mary otrzymywała co tydzień od pani Medlock, Dick kupował w sklepie jajka i ziemniaki, które następnie piekł w ognisku. Pewnego dnia w ogrodzie zjawiła się pani Sowerby, której Dick opowiedział o wszystkim za zgodą Mary i Colina. Kobieta ze wzruszeniem przyjrzała się roześmianym dzieciom, zapewniając, że niedługo nie będą musieli już udawać, ponieważ pan Craven wróci do domu.

W tym samym czasie, kiedy Colin stopniowo odzyskiwał siły dzięki magii tajemniczego ogrodu, pan Archibald Craven samotnie przemierzał Norwegię i Szwajcarię, nie potrafiąc znaleźć ukojenia dla swego smutku, jakim zadręczał się od dziesięciu lat. Nadal nie potrafił pogodzić się ze śmiercią ukochanej żony, rozpamiętując dzień, w którym dowiedział się, że ją stracił. Pewnego dnia, siedząc nad brzegiem strumienia w dolinie Tyrolu, poczuł, że dzieje się z nim coś dziwnego. Z przyjemnością patrzył na kwitnące niezapominajki, których do tej pory nie dostrzegał. Odniósł wrażenie, że powoli budzi się ze snu, w który zapadł wiele lat temu. Wydarzyło się to tego samego dnia, w którym, w odległej Anglii, Colin wykrzyknął, że będzie żył. Nazajutrz mężczyzna wyruszył w dalszą podróż, zamierzając spędzić jesień nad jeziorem Como.

Pewnego wieczoru zasnął nad brzegiem wody i zdawało mu się, że w oddali słyszy głos żony, wołający, żeby przyszedł do ogrodu. Rankiem otrzymał list od pani Sowerby, po którego przeczytaniu postanowił wrócić do domu. W czasie drogi powrotnej rozmyślał o synku. Zawsze starał się zapewnić mu należytą opiekę i wszystko, czego zapragnął, lecz nie potrafił pokochać malca, który tak bardzo przypominał mu żonę. Wbrew wszelkim opiniom wątłe dziecko przeżyło, wyrastając na rozkapryszonego histeryka, któremu należało we wszystkim ustępować. List od matki Dicka zaniepokoił go i rozbudził w nim myśl, że stan chłopca pogorszył się. Postanowił odwiedzić kobietę, lecz nie zastał jej w domu. Po przyjeździe wezwał do siebie panią Medlock, wypytując ją o Colina. Gospodyni wyjaśniła, że malec jest zdrowy i większość czasu spędza razem z Mary w ogrodzie. Po rozmowie pan Craven ruszył w stronę furtki, starając się przypomnieć, gdzie zakopał klucz. Nagle usłyszał wesoły śmiech i odgłos biegnących stóp. Ukryta w gałęziach bluszczu bramka otworzyła się gwałtownie i wybiegł z niej roześmiany chłopiec, wpadając wprost w jego ramiona.

Zdumiony, rozpoznał w nim Colina. Malec wyprostował się, mówiąc, że jest już zdrowy, a potem zaprowadził go do ogrodu. Wzruszony mężczyzna wysłuchał opowieści o okryciu Mary i tajemniczym ogrodzie, którego magia sprawiła, że Colin zaczął chodzić. Jakiś czas później służba w Misselthwaite ujrzała uśmiechniętego pana Cravena, idącego przez trawnik do domu, a obok niego kroczył z dumnie uniesioną głową jego syn.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tajemniczy ogród streszczenie szczegółowe
2  Colin Craven - charakterystyka
3  Motyw ogrodu jako raju w „Tajemniczym ogrodzie”Komentarze: Streszczenie Tajemniczego ogrodu w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: