Motyw ogrodu jako raju w „Tajemniczym ogrodzie” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Eden zwany także Rajem to miejsce stworzone przez Boga, które zamieszkiwali przed „upadkiem” pierwsi rodzice – Adam i Ewa. Zostali wygnani z Raju, ponieważ skosztowali owoców z Drzewa Poznania Dobrego i Złego. Tajemniczy ogród jest związany z Edenem poprzez opowieść Marty o panu Cravenie i jego żonie sprzed „upadku”, co symbolizuje jej upadek i tragiczną śmierć. Archibald Craven darzył ją bezgraniczną miłością i uwielbieniem, starając się spełniać każde jej marzenie. Po jej śmierci, z którą przez wiele lat nie potrafił pogodzić się, popadł w stan odrętwienia i nie potrafił ukoić swego cierpienia.
Rajski charakter tajemniczego ogrodu oddaje także podejście do niego Mary i Dicka. Uważają, że jest to miejsce idealne i nieskażone, a więc niewinne. Tak jak w Edenie są tam blisko Boga (który jest czasem nazywany jako „Wielka Dobra Rzecz”), przebywając wewnątrz murów. Ich pracę w ogrodzie można przyrównać do pracy pierwszych rodziców przy oswajaniu Edenu, odkrywaniu jego piękna i różnorodności.
Co więcej ich odosobnienie w ogrodzie przywołuje na myśl postaci pana i pani Craven. Wrażenie takie jest wzmocnione sceną, gdy Mary całuje krokusy, które zakwitły, podobnie jak pani Craven całowała swoje róże. Porównanie ogrodu do Edenu podczas przebywania tam dzieci dopełnia obecność posłusznych Dickowi zwierząt, które przypominają zwierzęta stworzone przez Boga, by dotrzymały towarzystwa pierwszym ludziom. Dick inspiruje Mary do zbliżenia się do sfery duchowości i Boga. Dzięki poznaniu natury, dziewczynka poznaje także samą siebie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Uniwersalizm i problematyka Tajemniczego ogrodu
2  Archibald Craven - charakterystyka
3  Streszczenie Tajemniczego ogrodu w pigułceKomentarze
artykuł / utwór: Motyw ogrodu jako raju w „Tajemniczym ogrodzie”    Tagi: